Your regular price is $35/unit, unit variable cost is $25/unit and fixed costs are $3,000per month.

| March 31, 2017

Question
Your regular price is $35/unit, unit variable cost is $25/unit and fixed costs are $3,000per month. Because of the recession, your sales have dropped to200units a month, so you are losing money. You are considering two options to increase sales:

(1) reduce the price to $33/unit, or

(2) run an advertising campaign, which will cost you $300 a month, but keep the price at $35/unit.

In both scenarios, you estimate that sales will increase by 20%, from200to240units per month.

Required:

a) Compute total revenues, costs and profits under the status quo (original situation), and for each of the two new options.

status quo price reduction advertising
Revenue $ $ $
Variable costs $ $ $
Contribution margin $ $ $
Fixed costs $ $ $
Profit* $ $ $
* enter negative numbers with a minus sign, i.e. enter negative 500 as -500, not as (500) or ($500).

b) Based on your results in (a), what should you do: do nothing, reduce the price or run the advertising campaign?

(enter 1 for “do nothing”, 2 for “reduce price”, 3 for “advertising”)

c) If you solved (a) and (b) correctly, you are still losing money despite choosing the best option. Should you shut down your business in the short term? Explain why or why not.

Get a 30 % discount on an order above $ 50
Use the following coupon code:
COCONUT
Order your essay today and save 30% with the discount code: COCONUTOrder Now
Positive SSL