Webster Company produces 30,000 units of product A, 24,000

| June 14, 2018

Webster Company produces 30,000 units of product A, 24,000 units of product B, and 16,000 units of product C from the same manufacturing process at a cost of $400,000. A and B are joint products, and C is regarded as a by-product. The unit selling prices of the products are $30 for A, $25 for B, and $1 for C. None of the products require separable processing. Of the units produced, Webster Company sells 23,000 units of A, 23,000 units of B, and 16,000 units of C. The firm uses the net realizable value method to allocate joint costs and by-product costs. Assume no beginning inventory.(Do not round intermediate calculations.)Required:1.What is the value of the ending inventory of product A? 2.What is the value of the ending inventory of product B?

Order your essay today and save 30% with the discount code: ESSAYHELP
Order your essay today and save 30% with the discount code: ESSAYHELPOrder Now