POST ACC211 Unit 6 Quiz C8 Flexible Budgets, Standard Costs, and Variance Analysis

| June 14, 2016

Question
Question 1

The Porter Company has a standard cost system. In July the company purchased and used 22,500 pounds of direct material at an actual cost of $53,000; the materials quantity variance was $1,875 Unfavorable; and the standard quantity of materials allowed for July production was 21,750 pounds. The materials price variance for July was:

$2,725 F

$2,725 U

$3,250 F

$3,250 U

Question 2

Lots on Corporation bases its budgets on machine-hours. The company’s static planning budget for May appears below:

Actual results for the month were:

The spending variance for equipment depreciation for the month should be:

$320 F

$3,310 U

$320 U

$3,310 F

Question 3

The Litton Company has established standards as follows:

Direct material: 3 pounds per unit @ $4 per pound = $12 per unit

Direct labor: 2 hours per unit @ $8 per hour = $16 per unit

Variable manufacturing overhead: 2 hours per unit @ $5 per hour = $10 per unit

Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased.

The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of standard direct labor-hours.

The variable overhead efficiency variance is:

$520 F

$520 U

$500 U

$500 F

Question 4

Lotson Corporation bases its budgets on machine-hours. The company’s static planning budget for May appears below:

Actual results for the month were:

The spending variance for power costs for the month should be:

$1,550 F

$4,160 F

$1,550 U

$4,160 U

Question 5

Lotson Corporation bases its budgets on machine-hours. The company’s static planning budget for May appears below:

Actual results for the month were:

The spending variance for supplies costs for the month should be:

$600 U

$600 F

$270 F

$270 U

Question 6

The Litton Company has established standards as follows:

Direct material: 3 pounds per unit @ $4 per pound = $12 per unit

Direct labor: 2 hours per unit @ $8 per hour = $16 per unit

Variable manufacturing overhead: 2 hours per unit @ $5 per hour = $10 per unit

Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased.

The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of standard direct labor-hours.

The labor rate variance is:

$480 F

$480 U

$440 F

$440 U

Question 7

Karmazyn Hospital bases its budgets on patient-visits. The hospital’s static budget for October appears below:

The total variable cost at the activity level of 9,000 patient-visits per month should be:

$157,530

$209,700

$207,370

$159,300

Question 8

The Litton Company has established standards as follows:

Direct material: 3 pounds per unit @ $4 per pound = $12 per unit

Direct labor: 2 hours per unit @ $8 per hour = $16 per unit

Variable manufacturing overhead: 2 hours per unit @ $5 per hour = $10 per unit

Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased.

The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of standard direct labor-hours.

The materials quantity variance is:

$800 U

$4,000 U

$760 U

$760 F

Question 9

The following labor standards have been established for a particular product:

The following data pertain to operations concerning the product for the last month:

What is the labor efficiency variance for the month?

$13,805 U

$13,530 U

$15,305 U

$15,305 F

Question 10

The following labor standards have been established for a particular product:

The following data pertain to operations concerning the product for the last month:

Required:

a. What is the labor rate variance for the month?

b. What is the labor efficiency variance for the month?

a. Labor rate variance = (AH × AR) – (AH × SR)

= $130,975 – (6,500 hours × $19.70 per hour)

= $130,970 – $128,050 = $2,925 U

b. SH = 1,400 units × 4.5 hours per unit = 6,300 hours

Labor efficiency variance = (AH – SH) SR

= (6,500 hours – 6,300 hours) $19.70 per hour

= (200 hours) $19.70 per hour = $3,940 U

Question 11

The Litton Company has established standards as follows:

Direct material: 3 pounds per unit @ $4 per pound = $12 per unit

Direct labor: 2 hours per unit @ $8 per hour = $16 per unit

Variable manufacturing overhead: 2 hours per unit @ $5 per hour = $10 per unit

Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased.

The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of standard direct labor-hours.

The labor efficiency variance is:

$800 F

$800 U

$840 F

$840 U

Question 12

Karmazyn Hospital bases its budgets on patient-visits. The hospital’s static budget for October appears below:

The total cost at the activity level of 9,200 patient-visits per month should be:

$364,900

$377,200

$370,770

$370,210

Question 13

The Litton Company has established standards as follows:

Direct material: 3 pounds per unit @ $4 per pound = $12 per unit

Direct labor: 2 hours per unit @ $8 per hour = $16 per unit

Variable manufacturing overhead: 2 hours per unit @ $5 per hour = $10 per unit

Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased.

The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of standard direct labor-hours.

The variable overhead rate variance is:

$240 U

$220 U

$220 F

$240 F

Question 14

Farver Air uses two measures of activity, flights and passengers, in the cost formulas in its flexible budgets. The cost formula for plane operating costs is $44,420 per month plus $2,008 per flight plus $1 per passenger. The company expected its activity in May to be 80 flights and 281 passengers, but the actual activity was 81 flights and 277 passengers. The actual cost for plane operating costs in May was $199,650. The spending variance for plane operating costs in May would be closest to:

$5,691 F

$7,695 U

$7,695 F

$5,691 U

Question 15

Celius Midwifery’s cost formula for its wages and salaries is $2,410 per month plus $292 per birth. For the month of March, the company planned for activity of 113 births, but the actual level of activity was 116 births. The actual wages and salaries for the month was $35,340. The spending variance for wages and salaries in March would be closest to:

$942 F

$66 F

$66 U

$942 U

Question 16

Edington Clinic uses client-visits as its measure of activity. During September, the clinic budgeted for 2,800 client-visits, but its actual level of activity was 2,850 client-visits. The clinic has provided the following data concerning the formulas to be used in its budgeting for September:

The personnel expenses in the planning budget for September would be closest to:

$62,946

$67,040

$66,420

$64,070

Question 17

The following standards for variable manufacturing overhead have been established for a company that makes only one product:

The following data pertain to operations for the last month:

What is the variable overhead efficiency variance for the month?

$9,219 U

$10,179 U

$9,867 U

$648 U

Question 18

Gradert Framing’s cost formula for its supplies cost is $1,540 per month plus $12 per frame. For the month of September, the company planned for activity of 668 frames, but the actual level of activity was 666 frames. The actual supplies cost for the month was $9,980. The supplies cost in the planning budget for September would be closest to:

$10,010

$9,532

$9,556

$9,980

Question 19

The Litton Company has established standards as follows:

Direct material: 3 pounds per unit @ $4 per pound = $12 per unit

Direct labor: 2 hours per unit @ $8 per hour = $16 per unit

Variable manufacturing overhead: 2 hours per unit @ $5 per hour = $10 per unit

Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased.

The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of standard direct labor-hours.

The materials price variance is:

$400 U

$400 F

$600 F

$600 U

Order your essay today and save 30% with the discount code: ESSAYHELPOrder Now