If she spends all of her income on breadfruits and melons, Natalie can just afford 9 breadfruits and 10 melons

| November 24, 2016

If she spends all of her income on breadfruits and melons, Natalie can just afford 9 breadfruits and 10 melons per day. She could also use her entire budget to buy 3 breadfruits and 12 melons per day. The price of breadfruits is 8 yen each. How much is Natalie’s income per day?

If you have any resources/website that have step by step solutions to questions please let me know!

a.

313 yen

b.

317 yen

c.

309 yen

d.

303 yen

e.

None of the above

Get a 30 % discount on an order above $ 50
Use the following coupon code:
COCONUT
Order your essay today and save 30% with the discount code: COCONUTOrder Now
Positive SSL