Economics

| January 10, 2016

Economics

Suppose Suzanne buys potatoes and onions. The MU of the next potato is 104 utils and the MU of the next onion is 88 utils. Potatoes cost $0.44 and onions cost $0.62. She only has money to buy one of them. Which should she buy?

It would be potatoes, however my homework answer and I disagree on the number of utils.

I say mu/p potatoes is 236.36

I say mu/p onions is 141.94

The homework answered is potatoes 226.1 utils per dollar. the onion is 154.40 utils per dollar.

Get a 30 % discount on an order above $ 50
Use the following coupon code:
COCONUT
Order your essay today and save 30% with the discount code: COCONUTOrder Now
Positive SSL