ASSIGNMENT TWO Answer each of the following independent questions in one Excel file

| March 31, 2017

Question
Hello, you posted the answer to the attached question (I put both in the spreadsheet). I see how you got all the numbers except the Budgeted Total Costs near the bottom of the spreadsheet. You added the total indirect costs of the widgets and only the direct labor to get $9,631,818. But for the gizmos you added all the indirect costs and the total direct costs including both material and labor to get $18,518,182. Is this a type or is there an actual reason for this?

Also, can you assist me with the second part of the attached question (sheet 2)? I really appreciate your assistance with this!

ASSIGNMENT TWO
Answer each of the following independent questions in one Excel file, using the naming convention lastname.firstname.assignment 2
Make sure any calculations are clearly shown.

#1

Bromley Company manufactures two products, Widget and Gizmo, in a single plant.
Current year’s budgeted production is 150,000 Widgets and 250,000 Gizmos. Direct manufacturing cost
per unit is :
Widget
Gizmo
Direct Labor
$11
$14
Direct Materials
$10
$12
At the budgeted level of production, indirect manufacturing cost is expected to be $20,000,000:

Setups
Machine Hours
Mat’l Handling*

Widget
60
2,000

Gizmo
80
3,500

Total
140
5,500

Cost
$4,200,000
$11,000,000
$4,800,000

* allocated based on direct material cost
What is the budgeted unit cost of each product at the budgeted level of production?
#2

Lambeth Company has capacity to produce 150,000 units annually of its sole product.
Budgeted sales for the coming year are 100,000 units, yielding the following budgeted income statement (in dollars).
Budgeted manufacturing cost per unit is $60 at that volume.
Lambeth sells its entire production each year.
Sales
Fixed manufacturing costs
Variable manufacturing costs
Gross margin
Variable selling expense
Fixed SG&A expense
Net Income

10,000,000
1,800,000
4,200,000
1,000,000
2,000,000

6,000,000
4,000,000
3,000,000
1,000,000

Answer the following independent questions:
a)
If, because of declining demand, Lambeth produces and sells only 90,000 units,
what will net income be?
b)
How many units must be produced and sold to yield a net income of $1,200,000?
c)
The sales staff believes that 115,000 units can be sold if the price is cut to $92/unit.
Would this move be profitable? Explain.
d)
Lambeth could lease a more efficient machine for one of its production lines.
This machine would cut variable manufacturing costs by 10%, without affecting other costs or sales.
Would Lambeth be willing to pay $300,000 annually to lease this machine? Explain.

Get a 30 % discount on an order above $ 50
Use the following coupon code:
COCONUT
Place your order today and save 30% with the discount code: COCONUTOrder Now
Positive SSL